Přípravám na vysazení jubilejního stromu, který ponese živé poselství vzniku našeho státu je potřeba věnovat mimořádnou pozornost.
Tyto dřeviny se po další desítky a jistě i stovky let stanou reprezentativní chloubou a ozdobou našich sídel. Budou výjimečným přírodním prvkem, který dostane do vínku připomínat vznik naší republiky.
Výběr vhodného místa pro výsadbu
Při hledání optimální lokality pro růst pamětního stromu je klíčové, aby daný strom měl co nejlepší podmínky pro svůj rozvoj, a aby na stanovišti vydržel co nejdéle.
Zároveň při výsadbách jubilejních stromů volíme reprezentativní místo, které zajistí důstojnost onoho aktu. Tyto stromy se obvykle sází na veřejných prostranstvích.
Při výběru konkrétní lokality je potřebné zvolit takové místo, kde strom nebude do budoucna ohrožen – např. výstavbou, dopravou, výkopy a terénními úpravami a působením dalších negativních vlivů.
Rozhodující jsou pro správný vývoj a trvalost stromu přírodní podmínky.
Hlavními faktory jsou: kvalitní zemina, dostatek vody a vzduchu v půdě a světlo. Dále na strom pochopitelně působí teplota, větrné proudění či čistota ovzduší. Dalším faktorem je dostatečně veliký prostor pro růst nadzemní části a kořenů.
Vhodné jsou travnaté plochy ve větší vzdálenosti od komunikací, kde se strom stane lokální dominantou. Naopak neperspektivní z hlediska trvalosti stromu jsou rušné zadlážděné plochy s nadměrnými pohybem chodců a automobilů.
Instalace technických prvků
Ke snížení pravděpodobnosti kolizí mezi stromem a okolím je vhodné dřevinu ochránit proti možnému mechanickému poškození (vandalismus, sečení) či nežádoucímu zhutnění půdy (sešlap) v okolí kmene technickými prvky (plůtky, ohrádky) či vegetačními prvky (poléhavé keře, trvalky).
Doporučení k instalaci plůtků, ohrádek a doplňkových prvků:
Při plánování místa výsadby je zároveň podstatné se držet zákonných a dalších omezení, které s tímto aktem souvisí.
Před výsadbou stromu je nutné se domluvit s vlastníkem pozemku. Dále by měla být respektována ochranná pásma sítí technického vybavení.
Při výsadbách dřevin na území kulturních památek a jejich prostředí, v památkových zónách a rezervacích či v jejich ochranných pásmech dle zákona č. 20/1987 Sb., o státní památkové péči, je nutné si předem opatřit souhlas příslušného orgánu památkové péče.
Zde důrazně doporučujeme dostatečně předem konzultovat umístění výsadby s pracovníky Národního památkového ústavu – specialisty na historickou zeleň.
Obecně je vhodné umístění probrat s odborníky – dendrology, zahradními architekty či alespoň s pracovníky odboru životního prostředí jejichž agenda se týká dřevin rostoucí mimo les.
Označení jubilejního stromu
Neopomenutelným krokem při plánování výsadby významného stromu je výběr podoby jeho označení. Umístěním informace u stromu zabráníme ztrátě jeho poselství a jedinečnosti.
Důležitá je realizace stabilního označení, které bude s hrdostí přenášet jeho kulturně-historické hodnoty dalším generacím.
Vhodné označení by mělo být trvanlivé, pevně ukotvené (nepřemístitelné) a odolné proti vandalismu. Takové vlastnosti nejlépe splňuje označení vytesané do kamene či kovová destička umístěná na dostatečně velikém kameni či stabilní tyči.
Doporučení k označování významných stromů:
Volba výsadbového materiálu
Dalším hlavním faktorem pro úspěšnou výsadbu je vybrat vhodný druh, kvalitu a velikost výsadbového materiálu.
V případě výsadby stromu republiky je příhodný druhem náš národní strom – lípa.
Z našich domácích druhů můžeme zvolit buď lípu srdčitou (Tilia cordata) nebo lípu velkolistou (Tilia platyphyllos). V sídlech, kde panuje znečištěné ovzduší a hrozí byť jen malé riziko solení, které naše domácí druhy nesnáší, je možné se přiklonit k odolnějším druhům – lípa zelená (Tilia x euchlora), lípa řapíkatá (Tilia petiolaris) či lípa americká (Tilia americana). V odůvodněných případech nebo nevhodných přírodních podmínkách je možno přikročit i k jinému druhu stromu, avšak v každém případě by se mělo jednat o strom listnatý.
Obvykle nejlepší výsadbový materiál můžeme získat v okrasných školkách, které se specializují na výpěstky stromů. Vysazovaný jedinec by měl být již od začátku reprezentativním stromem s dobře zapěstovanou korunu a kvalitním kořenovým systémem. Pro slavnostní výsadbu jsou vhodné stromy o velikostech obvodu kmene min. 14 – 16 cm nebo 16 – 18 cm. Pamatujme však na to, že čím větší strom pořizujeme, tím náročnější je jeho ujmutí na stanovišti.
Doporučení ke správné volbě druhu lípy:
Uspořádání společenské akce
Výsadba pamětního stromu na počest 100. výročí vzniku Československé republiky, by měla proběhnout ve slavnostním duchu a měla by být spojena se společenskou událostí, který bude odpovídat významu tohoto aktu.
Nejlepší je uskutečnit výsadbu přímo v den státního svátku – Den vzniku samostatného československého státu (28. říjen).
Zajisté milou povinností je pozvání vzácných hostů, představitelů spolků a dalších důležitých organizací v místě a samozřejmě široké veřejnosti včetně dětí, kteří se jubilejního sázení zúčastní.
Během výsadby by mělo zaznít, proč je daný strom sázen a jaké poselství mu tím dáváme. Zároveň by se přítomní měli usnést, že strom budou společně chránit a budou se o něj starat. Budeme-li se držet dřívějších tradic, pak dobrým doplňkem bude hudební doprovod či tématické recitační vystoupení.
Samotný průběh celé akce musí být řádně zdokumentován a zaznamenán. Zápis o výsadbě jubilejního stromu by se měl objevit v kronice obce či města, v místním zpravodaji atp. Důležité je i fotografické zaznamenání. Strom by měl být zaevidován do regionální databáze významných stromů či jiného celorepublikového přehledu. Nezbytná je i instalace stabilního označení, které každému kolemjdoucímu sdělí, že se jedná o významný strom (blíže v kapitole Označení jubilejního stromu).
Pokud se jedná o strom republiky, prosíme o jeho zadání do celorepublikové databáze lip republiky – web Lípy republiky – www.lipyrepubliky.cz.