Informace o historii stromu
Historie rožďalovické lípy svobody je úzce spjata s odhalením pomníku Mistra Jana Husa před někdejší obecnou školou, ke kterému došlo 6. července 1923.
Jak dokládá zápis v městské kronice, postavení pomníku předcházela nemilá roztržka. Původně měl totiž pomník stát „v parku před kostelem“, teprve později mu bylo vyhrazeno dnešní místo. Na něm však stála lípa svobody, která zde byla zasazena o velikonočním pondělí 21. dubna 1919 na paměť vzniku samostatného Československa. A tak na žádost Výboru na postavení Husova pomníku rozhodlo zastupitelstvo města lípu svobody přesadit „asi o deset metrů blíže k budově školní“. Stalo se tak 1. prosince 1922.
„Mnozí občané s tím však nesouhlasili, a dokonce někteří se pokusili v noci z 2. na 3. prosince 1922 lípu svobody zase dáti na její původní místo. Ale byli při tom zpozorováni službu konajícím ponocným, který jim v tom úmyslu chtěl zabrániti. Povstal křik a hádka, přispěchali lidé z hostinců a došlo bohužel k nepěknému výstupu a sporu, ano, i k násilí, což mělo za následek i soudní dohru v Libáni,“ uvádějí kronikáři Josef Havelka a František Havlík.
Opětovnému přesazení lípy svobody bylo nakonec zabráněno, zůstala již na zmíněném místě, kde stojí dodnes, a proti ní pak byla 4. prosince 1922 zasazena lípa Masarykova „za účasti školní mládeže místní a menší účasti občanstva“.
Detaily
- Kraj / Okres / Obec s rozšířenou působností Středočeský kraj/ Nymburk/ Nymburk
Rok výsadby
Rok výsadby
1919
Přidat nové hodnocení